Nitelikli kahve nedir? Hangi kahveler nitelikli olarak adlandırılır? Nitelikli kahvenin diğer kahvelerden farkı nedir? sorularına bu yazımızda siz değerli kahveseverler için ayrıntılı bir şekilde yanıt verdik.
Kültürümüzün vazgeçilmez parçalarından biri olan kahve konusunda gün geçtikçe ülkemizde de bilinçli kişi sayısı artmaktadır. Kahveseverler kalitesi kanıtlanmış, lezzeti ve aromasıyla fark yaratan kahve çekirdeklerine yönelmeyi seçmektedir.

Bu sevindirici gelişme ışığında “Nitelikli kahve” üzerine araştırmalar yapan kişilerin sayısı her geçen gün ülkemizde de artmaktadır.

Hangi kahvelere “nitelikli” denir?
Nitelikli kahve tanımı 70’li yıllardan bu yana dünyanın birçok ülkesinde ve gastronomi çevrelerinde dile getirilmektedir. Bu tanım Türkçesi “Nitelikli Kahve Birliği” olan ve “Specialty Coffe Association” olarak bilinen kuruluşun belirlediği kriterleri yerine getiren ve tadım testlerinden 80 ve üzeri puan alan kahveler için kullanılmaktadır.

Damak tadına ve sağlığına önem veren, gerçek bir kahve deneyimini yaşamak isteyen tüketiciler her geçen gün daha fazla bu özel kahve çeşitlerine yönelmeyi tercih etmektedir.

Her kahvenin hikayesi farklıdır ve önünüze gelene kadar farklı süreçlerden geçer. Bir kahvenin çekirdek tipi, üretim süreci, yetiştiği irtifa, geçirdiği işlemler gibi birçok etken kahvenin kalitesine ve tadına doğrudan etki eder.

Kusursuz bir kahve tadının peşinde olan kahveseverler yaklaşık 80 ülkede ve farklı koşullarda yetişen kahveler arasından kendilerine en çok uyan kahveyi bulabilmek için zevkli bir uğraşın içerisine girerler.

Yüzlerce çeşit kahveden her birini deneyimleme şansımız ne yazık ki olmadığından burada devreye uzman kahve tadımcılarının görüşleri ve kahvelere verdikleri skorlar devreye girer.

Kahveseverler bu görüşler ışığında bir kahve hakkında henüz tadına bakmadan fikir sahibi olur ve kahve seçimlerini belirler.

Nitelikli kahve nasıl belirlenir?
Nitelikli kahve dünyanın her yerinden bilinçli kahveseverlerin ısrarla aradığı bir kriterdir. Nitelikli kahvenin diğer kahvelerden farkı kalitesinin dünya çapında uzmanlar tarafından onaylanmış olması ve tüketiciler için risk oranının en düşük seviyede olmasıdır.

Kahve tüketimini doğrudan etkileyen bu unvan için incelemeler ve tadımlar titizlikle gerçekleştirilir ve uluslararası olarak kabul görmüş bir protokol izlenir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce kahve tadımcısı bu unvanı almak isteyen kahveleri lezzet, aroma, asidite, gövde, içim gibi çeşitli kriterler üzerinden değerlendirir ve ortaya bir sonuç skoru çıkarırlar. Bu skor kahvenin kalitesi hakkında en önemli göstergelerden biri olarak kabul edilir.

Oldukça iyi ve kaliteli olsa dahi her kahve çekirdeği bu unvanı alamamaktadır. Bir kahvenin nitelikli kahve olarak değerlendirilebilmesi için bu sonucun 80 ya da üzerinde olması gereklidir.

25Ekim
2021

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1