Kahve Kavurma İşlemi Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?
Kahve kavurma işleminin nasıl yapıldığı kahvenin rengini, tadını ve sertliğini doğrudan etkilemektedir. Bu sebepten dolayı kahveyle içli dış olan herkesin kahve kavurma işlemi ve bu işlemin aşamaları hakkında bilgi sahibi olması oldukça mühimdir.

Sizlerin de bu konu hakkında ayrıntılı bilgilere erişebilmeniz için bu yazımızda “Kahve kavurma işlemi nasıl yapılır?” ve “Kahve kavurma işlemenin aşamaları nelerdir?” sorularına ayrıntılı yanıtlar vereceğiz.

Kahve kavurma işlemi hem endüstriyel olarak hem de evde yapılabilmektedir. Genel olarak iki farklı türde kahve kavurma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi tamburlu makinelerde kahve kavurma ikincisi ise hava ile kahve kavurma işlemidir.

Tamburlu Makinelerde Kahve Kavurma İşlemi Nasıl Yapılır?
Tamburlu makinelerde kahve kavurma işlemi sırasında ısı kontrolü temel esastır. Isı tamburları ısıtarak kahvenin kavrulmasını sağlar. Tamburlu makinelerde kahve kavurmak için devamlı ısı kontrolü gerekir ve aynı zamanda kahve sürekli olarak karıştırılmak zorundadır. Tamburlu makinelerde kahve kavurma işlemi yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Bu karıştırma işlemi yapılmadığı taktirde ısı tüm kahve çekirdeklerine eşit miktarda yayılmamakta ve kalite ve tat seviyesi düşmektedir.

Hava ile Kahve Kavurma İşlemi Nasıl Yapılır?
Hava ile kahve kavurma işlemi tamburlu makinelere göre daha etkili sonuçlar vermektedir. Isınan hava sürekli olarak kahveyi karıştırdığı için kavrulma sırasında tüm çekirdeklere aynı oranda ısı gelmektedir. Hava ile kavurma işlemi yaklaşık olarak 8 dakika sürmektedir. Kavurma işleminin kısa sürede yapılabilmesi ve tat kalitesi nedeniyle hava ile kavurma yöntemi kahve kavurma yöntemleri arasında daha fazla tercih edilmektedir.

Büyük çaplı kahve üreticileri genellikle tamburlu makinelerde kahve kavurma işlemini tercih ederken daha küçük çaplı üreticiler ise hava ile kahve kavurma yöntemini kullanmaktadırlar.

Endüstriyel kahve kavurma işlemlerinde nem, hacimsel değişim, yoğunluk, renk ve yağ çıkış kontrolleri uzman ekipmanlar ile yapılır. Her bir değişkenin oranı en iyi tada ulaşmak için belirli parametreler ile kontrol edilir.

Evde Kahve Kavurma İşlemi Nasıl Yapılır?
Evde kahve kavurma işlemi için tercihe bağlı aromaya sahip yeşil çekirdek kahve gereklidir. Tavada kahve kavurulabileceği gibi evde kahve kavurabilmek için özel olarak tasarlanmış kahve kavurma makineleri ile evde kahve kavrulabilir.

Kahve Kavurma Aşamaları Nelerdir?
Kahve kavurma 7 ana aşamadan oluşur. Sararma, buharlaşma, ilk çatlama, ilk kavurma, karamelizasyon, ikinci çatlama ve koyulaşma olarak sıralanabilecek bu aşamalar yeşil çekirdeklerin istenilen aromada kahveye dönüşmesi ile son bulur. Her bir aşamada farklı kahve çeşitleri ve aromaları elde edilir.

25Ekim
2021

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1