Kahve Demleme Ekipmanları Nelerdir?
French Press
Fransızlar tarafından icat edilen bu yöntem, günümüzde almış olduğu modern görüntü ve bugüne kadar güncellenen yapısıyla çok daha lezzetli kahveler demlemenin yolunu açıyor.

Kolay ve pratik bir kullanım sunan ekipman, adından da anlaşılacağı üzere kahvenin sıkıştırılması detayı ile çalışmaktadır. Bir cam sürahinin üzerinde bulunan ve kahvenin sıkışmasını sağlayan filtre, 5-6 dakika içerisinde harika lezzetler hazırlayabileceğiniz ekipmanlardan biridir.

Moka Pot
İtalyanlar tarafından özel olarak tasarlanan ekipman, 1933 yılında ilk olarak kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadar farklı değişimlerden geçerek şimdiki halini almıştır.

En altta bulunan su, ortadaki kahve ve üst haznesiyle toplamda 3 bölümden oluşan Moka Pot, klasik çaydanlıklar gibi ocağın üzerinde ısıtılmak suretiyle kahvenin demlenmesini sağlamaktadır. Moka Pot kahve demleme yöntemi ile kısık ateşte pişen kahvelerin lezzeti çok daha iyi olmaktadır.

Hario V60
Kahve demleme ekipmanları arasında sıklıkla tercih edilmeye başlanan ekipmanlardan biri de Japon firması Hario tarafından üretilen Hario V60’tır. Hızlı bir demleme için ideal olan V60, su filtresine koyulan kahvenin üzerinde suyun gezdirilmesi ve suyun filtreden damlamasıyla sürahiyi doldurması şeklinde hazırlanır.

Filtre kâğıdından kahve ve suyun süzülerek ağır ağır demlenmenin gerçekleşmesi, berrak bir kahvenin yanında lezzetinin de güzel olmasını sağlar.

Chemex Kahve Demleme Ekipmanı
1941’de bulunan demleme yöntemi, Alman Peter Schlumbohm tarafından bulunmuştur. Yapı itibariyle bir kum saatine benzeyen ekipman, ahşap tutacaklı, otomatik ve cam tutacaklı olmak üzere üç farklı modele sahiptir.

Üç farklı boyutta satışa sunulan Chemex’in boyutları, 3, 6 ve 8 cup olarak anılmaktadır. Bir cup, 150 ml kahveye eşittir. Ocak üzerinde pişme prensibine göre çalışan Chemex ile lezzetli kahveler hazırlamak mümkün olsa da V60 gibi ekipmanlara nazaran daha yavaş bir kahve demleme olduğunu hemen belirtelim.

Syphon Kahve Ekipmanı
1800’lü yıllardan beri kullanılan kahve demleme yöntemi, sonrasında bir ekipman haline getirilerek daha modern bir yöntem olarak kullanılmaya başlandı.

Altında ısıtıcı ünitesi bulunan Syphon, alt ve üst olmak üzere iki farklı odacıktan oluşmaktadır. Su basıncına göre demlenme sağlaması nedeniyle, Syphon ile demlenen kahvelerin lezzeti de çok iyidir.

Aeropress

Özellikle açık arazilerde, kamplarda kahve demlemek için sıklıkla tercih edilen Aeropress, 2005 yılında üretilmeye başlanmış yeni nesil bir kahve demleme ekipmanıdır. Dış yüzeyinin oldukça sağlam olması ve pratik kullanımı nedeniyle, kamp ve dağcılık faaliyetleri ile ilgilenenlerin tercihlerinden biridir.

25Ekim
2021

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1