Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Kahve türleri, özellikle günün her saatinde kahve içmekten büyük keyif alan kişilerin en çok ilgilendikleri konular arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı damak zevklerine hitap eden pek çok kahve çeşidinin olduğu bilinmektedir. Günlük hayatta pek çok kişinin vazgeçemediği içeceklerden biri olan kahve çeşitleri hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Popüler Kahve Çeşitleri Nelerdir?

En sevilen kahve türleri, herkesin damak zevkine göre değişiklik gösterse de genel olarak en popüler 10 kahve çeşidinden oluşmaktadır. Kimi kahve tiryakileri tatlı aromalara sahip kahvelerden yana seçimini kullanırken bazı kahve severler de uyaran sert kahveleri sevmektedir. Bu sebeple günlü hayatta tüketilebilen pek çok kahve çeşidi bulunmaktadır.

Türk Kahvesi

Türk kahvesi çeşidi, Türkiye’de kahve denilince akla ilk gelen içeceklerdendir. Genellikle çok kavrulmuş kahve çekirdeği ile üretilmektedir. Bu kahve çekirdekleri incecik çekildikten sonra toz haline getirilir. Ayrıca klasik Türk kahvesinin yapımında süt yerine sadece su kullanılmaktadır.

Espresso

Espresso kahve çeşidi genellikle bol kafeinli ve sert kahve sevenler tarafından tercih edilmektedir. Tadı diğer kahve çeşitlerine kıyasla daha yoğun ve serttir. Espresso sunumu da tıpkı Türk kahvesi gibi fincanda yapılmaktadır. Geleneksel olarak fincanın yarısı dolu gelmektedir. Bunun yanı sıra dounble espresso da pek çok kişinin damak zevkine hitap ettiği için popülerdir.

Americano

Americano kahve çeşidi tanımlarken seyreltilmiş espresso denilebilir. Sunumu daha büyük fincanlarda ve hatta büyük kupalarda yapılmaktadır. Espresso içmek istediği halde tadını çok sert bulanlar için Americano kahve çeşidi oldukça ideal bir seçim olabilmektedir.

Latte

Latte kahve çeşidi, diğerlerinin aksine su yerine bol süt barındıran kahve çeşitlerindendir. İçimi bu yüzden oldukça hafif ve tatlıdır. Geleneksel lattelerin üstünde süt köpüğü bulunuru. Vanilya, karamel, fındık gibi aromalarla zenginleştirilerek servis edilir. Latte kahve çeşidi, özellikle sert kahve sevmeyenler için sütlü içeriği ile bir numaralı tercih olmaktadır.

Cappuccino

Cappuccino kahve çeşidi, bol sütlü içeriğiyle bilinen bir diğer kahve türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere ana vatanı İtalya’dır. Espressodan sonra bu ülkedeki en popüler kahve türüdür. İçimi espressoya nazaran oldukça hafif olmakla birlikte, bol köpüğü sayesinde dolgun bir lezzet sunmaktadır. Cappuccino sunumunda çikolata da servis edilmektedir.

Mocha

Mocha kahve çeşidi, hafif içime sahip kahve türleri arasında yer almaktadır. İçinde bol miktarda süt, süt köpüğü, espresso ve çikolata bulundurur. İçimi yumuşak bir kahve türü olması sebebiyle tercih edilir.

Espresso Macchiato / Caramel Macchiato

Espresso Macchiato kahve türü, kahve severler arasında caramel macchiato adıyla da anılmaktadır. Çünkü bu kahve türünün içimini yumuşatmak için genellikle karamel sosu ile birlikte tüketildiği görülmektedir. Espressonun üzerine süt köpüğü konuşmuş halidir.

Filtre Kahve

Filtre kahve türü, demlenmiş kahvedir ve yapımı oldukça basittir. Bu sebeple kahve severler arasında en çok tercih edilenlerdendir. Kullanılan kahve çekirdeğinin türüne göre tadı ve aroması değişiklik gösterebilir. Metal veya kağıt filtrelerden geçirilerek hazırlanır.

Flat White

Flat White kahve çeşidi, en basit tabiri ile sütlü espresso olarak tanımlanmaktadır. Flat white hazırlanışında 1-2 shot espresso üzerine süt ilave edilmektedir. Yeni Zelanda ve Avustralya’da çokça tüketildiği bilinmektedir.

Frappe

Frappe kahve çeşidi, diğer türlerin aksine sıcak değil soğuk olarak tüketilen bir kahvedir. Hazır kahve kullanılarak ve bol süt kullanılarak yapılır. Genellikle tatlı içilir ve içeriğine çeşitli aromalar ilave edilebilir. Kahve severlerin yaz aylarında en çok tercih ettiği, vazgeçilmez kahve çeşitleri içinde yer almaktadır.

 

27Kasım
2022

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1