Hario V60 ülkemizde de her geçen gün daha popüler olan ve daha çok kahvesever tarafından kullanılmaya başlayan bir kahve demleme ekipmanıdır.
Hario V60 ile kahve demlerken dikkat edilecek hususlarda hassasiyet göstermeniz, kahve demleme ekipmanı olan V60 ile daha ideal tatlar yakalamanızı sağlayacaktır.

Melitta Bentz tarafından bulunan bir yöntem olmasına karşın Japon üreticinin piyasaya sürdüğü kahve demleme ekipmanlarından biri olan V60 kahve demleme ile daha lezzetli tatları, daha pratik bir şekilde elde edebilirsiniz.

Hario V60 ile kahve demlemenin püf noktaları
Lezzetli kahveler tüketmek isteyen birçok kahvesever “Hario V60 nasıl demlenir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Gerekli ekipmanlara sahipseniz bu kahve demleme yöntemi aslında oldukça kolay ve pratiktir.

Gerekli Malzemeler
Kahve
Hario V60 demlik
V60 kâğıt filtre
V60 Sürahi
Su ısıtıcısı
Demleme miktarına göre içme suyu
Bardak
Öğütücü
Demlemeden Öncede Dikkat Edilmesi Gerekenler
Daha ideal bir tada ulaşmak için, öğütülmemiş kahve çekirdekleri kullanın ve sadece demleyeceğiniz kadarını öğütün. Kahvenin demlemeye başlamadan çok önce öğütülmesi durumunda, aroma ve içerik bileşenlerinin tada olan etkisi azalacaktır.
Bir kahve öğütücüye sahip değilseniz bile öğütülmüş kahve ihtiyacınız kadar taze öğütülmüş kahve çekirdeği almanız kahvenin özelliklerini koruyarak en iyi şekilde demlenmesine yardımcı olacaktır.
Kahve demlerken ölçüleri tahmini olarak kullanmak yerine imkân dâhilinde tartı kullanmak, daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.
Su ısıtıcı olarak bilindik ısıtıcılar yerine gooseneck tarzı ısıtıcılar kullanmanız, daha etkili olacaktır. Ancak buna sahip değilseniz, normal ısıtıcılardan faydalanabilirsiniz.
Su ve Kahve Miktarları
15 gram için 240 ml su

30 gram için 480 ml su

45 gram için 720 ml su kullanabilirsiniz.

Demleme İşlemleri
Su ısıtıcısında, suyu kaynatın ve kaynamaya başladıktan sonra 3 dakika bekleyin. İyi bir demleme için ideal sıcaklık, 92-96 derece arasındadır.
Kâğıt filtreyi V60 demliğine yerleştirin.
Demliği kullanıyorsanız sürahinin, sürahi kullanmıyorsanız da bardağın üstüne koyun.
Kâğıt filtreyi sıcak suyla duruladıktan sonra, çekilmemiş kahve kullanacaksanız önce kahvenizi öğütün.
Öğütülmüş kahveyi filtreye döktükten sonra, biraz sallayarak kahveyi filtreye eşit olarak dağıtın ve demliği tekrardan sürahi üzerine koyun.
Kahveyi yarım dakika boyunca hafifçe karıştırarak ıslanmasını sağlayın. Yarım dakikanın ardından tekrardan dairesel hareketlerle karıştırarak, kahveye su eklemeyi sürdürün.
Kahvenin toplam demlenme süresi bu şekilde 3 dakikayı bulana dek, işleme devam edin.
Demleme süresinde kahvenin inceliği önemlidir. Çok ince öğütülen kahvelerde demlenme süresi daha geç, kalın öğütülen kahvelerde ise demlenme daha erken olmaktadır. Bu işlemlerin ardından, kahveniz sunuma hazır demektir. Afiyetle içebilirsiniz.

25Ekim
2021

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1