Filtre Kahve Faydaları

Filtre kahvenin sağlığa yararları da en çok merak edilen konulardandır. Beslenme uzmanları da bir fincan filtre kahvenin antioksidan ve vücudun ihtiyacı olan birçok besin maddesi bakımından zengin olduğunu söylemektedir. Sağlıklı ve enerjik yaşamak isteyen kişilerin ve özellikle kahve tiryakilerinin merak ettiği filtre kahve faydaları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylı bilgileri bu yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Filtre Kahvenin Sağlığa Faydaları

Filtre kahvenin yararları oldukça fazla olmasına rağmen, kahvenin nasıl içildiği ile de doğrudan alakalıdır. Pek çok ciddi hastalığın oluşmasına da engel olarak tüketilebilen filtre kahvelerin espresso veya filtrelenmiş şekliyle içilmesi çok önemlidir. Öte yandan kahveye ilave edilen süt, şeker, şurup veya tatlandırıcı ürünlerin hepsinin vücuda ek etkileri olduğu da unutulmamalıdır.

Filtre Kahve Beyni Çalıştırır

Filtre kahve beyin fonksiyonlarını çalıştırması ile ünlü bir içecektir. Özellikle filtre kahve tüketen herkes, kendini daha dinlenmiş ve daha az yorgun hissettiğini tecrübe etmiştir. Bunun sebebi kahvenin içeriğinde doğal olarak kafein maddesinin bulunmasıdır. Kafeinin dünya genelinde en çok fiziksel olarak aktive edici bileşen olduğu bilinmektedir.

Kahve içtikten sonra kafein hızlı bir şekilde kanınıza karışarak beyne ulaşmaktadır. Beyinde adenozin adı verilen nörotransmitteri bloke eden kafein böylelikle norepinefrin ve dopamin seviyesini artırmaktadır. Bununla birlikte filtre kahve içen kişinin hafızası, modu, enerji durumu ve reaksiyonları gibi pek çok beyinsel tepkisi güçlenip hızlanmaktadır.

Filtre Kahve Yağ Yakmayı Destekler

Filtre kahve yağ yakımı için kullanılan içeceklerdendir. Kafein içerdiği için bu sayede yağ yakıcı besin takviyesi olarak görülmektedir. Yapılan pek çok bilimsel araştırma, kafeinin metabolizma hızını %3 ile %11 arasında artırdığını ortaya koymuştur.

Filtre Kahve Enerji Deposudur

Filtre kahve enerji verici içeceklerdendir. Sinir sitemini uyararak gerekli enerji yağ yakımı sayesinde sağlamaktadır. Yapılan araştırmaların kanıtladığı üzere kafein fiziksel performansı %11 ile %12 oranında artırmaktadır. Bu yüzden spora başlamadan yarım saat önce filtre kahve içilmesi tavsiye edilmektedir.

Filtre Kahve Diyabet Riskini Düşürür

Filtre kahve tip 2 diyabet riskini azaltan içeceklerden biridir. Dünyada yaklaşık 300 milyon insanın olumsuz etkilendiği bu hastalık, filtre kahve içen kişilerde daha az görülmektedir. Düzenli filtre kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma ihtimali %25 oranında daha azalmaktadır.

Filtre Kahve Alzheimer Hastalığından Korur

Filtre kahve Alzheimer hastalığı ilişkisi de en çok merak edilen konulardan biridir. Genellikle 64 yaş üzeri insanların olumsuz etkilendiği Alzheimer, maalesef günümüzde net bir tedavi yöntemiyle tedavi edilemeyen hastalıklar arasında yer almaktadır. Ancak düzenli spor yaparak ve sağlıklı beslenerek Alzheimer hastalığını engellemek bir nebze mümkündür. Filtre kahve tüketiminin de Alzheimer riskini %65 oranında azalttığına dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Filtre Kahve Karaciğeri Korur

Filtre kahve karaciğer sağlığını korumasıyla ünlenmiş bir içecektir. Bilindiği üzere vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğer, hepatit ve yağlanma nedeniyle ciddi zararlar alabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre günde 4 bardak ve daha fazla Filtre kahve içenlerde siroz oranı %80 oranında azalmaktadır.

Filtre Kahve Depresyonu Önler

Filtre kahve depresyonu engelleyen içeceklerdendir. Özellikle günde 4 bardak ve üzeri filtre kahve tüketen kadınlarda depresyona girme oranının %20 azaldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düzenli olarak filtre kahve tüketenlerde intihara yatkınlık %53 oranında daha az görülmektedir.

Filtre Kahve Antioksidan Özelliklidir

Filtre kahve antioksidan içeriğe sahip olmasıyla sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre filtre kahve içeriğindeki antioksidan miktarı birçok meyve ve sebzeden daha fazla çıkmıştır.

27Kasım
2022

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1