Yazımıza filtre kahvenin ne olduğunu bahsederek başlayalım. Filtre kahveler, kullanılacak demleme yöntemine uygun olarak öğütülen kahve çekirdeklerinin, metal veya kağıt filtreler içerisinde demlenerek posasının yani telvesinin, kahve aromasından ayrılmasını sağlayan kahve çeşitleridir.

Filtre kahve çeşitleri ile demlenecek kahvelerde, normal demlemelerde olduğu gibi kahvenin posası fincana akmayacağı için daha berrak bir görüntü ve daha güzel bir içim sağlanmaktadır.

Filtre kahvenin çeşidi ne olursa olsun, bu filtre özelliği sayesinde kahve, espresso kahve çeşitlerine göre içimi çok daha yumuşak olmaktadır. Filtrenin bir diğer faydası da kahvede bulunan yağların, önemli bir kısmını süzme özelliğinin olmasıdır. Kahve aromasının daha net bir şekilde hissedilmesini sağlaması nedeniyle, filtre kahveler özellikle üçüncü nesil kahve demleme yöntemlerinde farklı filtreleme yöntemleri ile tercih edilmektedir.

Filtre Kahvelerin Diğer Kahvelerden Farklı Nedir?

Yukarıda verilen bilgilerden de anlaşılacağı üzere filtre kahvelerin en önemli özelliği kahve yağının kısmi olarak, posasının ise tamamen süzülerek kahveden daha mükemmel bir tat alınmasını sağlamasıdır.

Aynı zamanda kahvenin daha berrak bir görüntüde olmasını sağlayarak, kahvenin görselliğine de ayrı bir zenginlik katmaktadır.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve demleme yöntemleri, daha çok üçüncü nesil kahve makinelerinde kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan tüm kahve demleme makinelerinde, filtreleme özelliğini görmek mümkündür. Ayrıca klasik demleme yöntemlerinde de metal veya kâğıt filtreler/süzgeçler kullanılabilir olsa da temel filtre demleme yöntemlerindeki koşulların tam olarak oluşmaması nedeniyle, kahve makinelerinin sağladığı içimi bulmak pek mümkün değildir.

American Press demleme yöntemi
Aeropress demleme yöntemi
Sifon demleme yöntemi
Filtre Kahve makinesi ile demleme yöntemi
Hario V60 demleme yöntemi
Chemex demleme yöntemi
French Press Kahve demleme yöntemi
Farklı kahve demleme ekipmanları, en bilindik ve ideal demleme yöntemleri arasındadır. Makinenin özelliğine göre üçüncü nesil bu demleme yöntemlerinde, daha çok kâğıt filtre olmak üzere metal filtrelerde kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen filtre demleme yöntemleri ile doğru bir demleme yapıldığında, kahvenin aromasının daha net hissedilmesini sağlayabilir ve harika tatlar elde edebilirsiniz.

En iyi Filtre Kahve nasıl elde edilir?

Filtre kahve kahvenin en saf halidir. Akıllara her zaman gelen soru filtre kahve mi french press kahve mi? Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. French press demleme yönteminde kahve hazırlanırken direk sıcak suyla temas eder ve su içersinde demlenir, bu da kahve tadını daha fazla kaybetmesine sebep olur. Filtre kahve hazırlarken kahve türlerinden en iyi çekirdek tipi olarak Arabica çekirdeklerinin seçilmesi en önemli etkendir. Arabica kahve çekirdekleri en kaliteli çekirdekler olup kahve içiminizde bu kalite farkını hissedeceksiniz. %100 Arabica tipinden öğütülmüş kahve çekirdeklerinin filtre kahve için kavurma tazeliği de son derece önemlidir. Kahvenin taze kavrulmuş ve en az 3-4 gün boyunca dinlendirilmesi oldukça önemlidir. Çekilmiş kahvenin hangi miktarlarda demleneceği çok önemlidir bir fincan kahve için 7-8 gram çekilmiş kahve yeterli olacağı gibi, sizin damak tadınıza göre bu durum değişebilir ve 10 grama kadar kahve kullanmak isteyebilirsiniz. Filtre kahvenizi hazırlarken sıcak su kullanımı çok hassas bir detaydır. Orta kalınlıkta taze öğütülmüş filtre kahveniz için 100 derecenin üzerinde kaynar su kullanmak kahvenizin bütün aromasını kaçıracaktır. 100 derecenin üzerinde kaynattığınız sıcak suyu dinlendirerek 85-90 dereceye inmesini sağlayın ve ardından kahvenizi demlemeye başlayın. Tüm bu hususlara dikkat ettiğinizde ister melitta bentz gibi makinelerde ister 3. Nesil demleme ekipmanlarıyla demlediğinizde en iyi filtre kahveniz hazırlanmış olur

25Ekim
2021
Etiketler:

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1