Filtre Kahve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Filtre kahve çeşitleri özellikle kahve severlerin en çok ilgi duyduğu içecekler arasında yer almaktadır. Günümüzde en fazla tüketilen kahve türlerinden olan filtre kahve, lezzetli olmasının yanı sıra faydalarıyla da dikkat çekmektedir. Enerji veren doğal bir içecek olması da filtre kahvelere duyulan ilginin arkasındaki önemli unsurlardan biridir. Sağlıklı ve kendine has aromasıyla lezzetli bir içecek olan filtre kahvenin hakkında merak ettiğiniz detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Filtre Kahve Hakkında Her Şey

Filtre kahve hakkında bilgiler edinmek isteyen kişiler, internet üzerinden yaptıkları araştırmalarla, filtre kahve çeşitlerini ve bu kahvelerin nasıl demlendiğini öğrenebilmektedir. Günümüzde en çok tüketilen kahve türü olarak adından sık sık söz ettirmeyi başaran filtre kahveler ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını ve öğrenmeniz gereken detaylı bilgileri yazımızdan takip edebilirsiniz. Özellikle hazır kahvecilerin yerine 3. nesil kahvecilik tarzının yaygınlaşması ile birlikte filtre kahvelere olan ilgi de her geçen gün artmaktadır.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve tanımı yapılacak olursa, kullanılan metoduna uygun şekilde öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesiyle elde edilen lezzetli bir kahve türüdür. Bu kahve çeşidine filtre kahve denmesinin temel sebebi, kahveyi demlerken kağıt ya da metal filtreden süzülerek posasının ayrılmasıdır. Bu şekilde adından da anlaşılacağı üzere filtrelenerek posasız ve süzülmüş hale getirilen filtre kahveler benzersiz bir lezzete sahip olmaktadır.

Filtre Kahve Nerede Bulunmuştur?

Filtre kahve ilk olarak Almanya’da bulunmuştur. Melitta Bentz isimli bir kadın 35 yaşındayken tesadüfi olarak filtre kahveyi icat etmiştir. Telvesiz ve posasız kahve içmek isteyen bu kadın, 1908 yılında filtre kahve yöntemini bularak bu amaçla şirket kurmuş ve filtre kahvenin uluslararası alanda ün kazanmasını sağlamıştır.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve yapılışı oldukça basittir. Pek çok farklı yöntem kullanılarak filtre kahve yapılabilir. Bu noktada filtre kahve yaparken öne çıkan değişkenler;

  • Filtreleme yöntemi,
  • Kullanılan ekipmanlar,
  • Kahve içimi tercihleri,
  • Damak tadı,
  • Zaman ve ekipman ihtiyacı

gibi faktörlerle değişiklik gösterebilmektedir. Ancak günümüzde en çok kullanılan filtre kahve demleme yöntemleri arasında teknolojik kahve makineleri ile french press ekipmanları öne çıkmaktadır.

French Press ile Filtre Kahve Demleme

French press ile filtre kahve hazırlamak oldukça basittir. Filtre kahveyi demlemek için özel olarak üretilen bu ekipmanda porsiyon sayısı önemlidir. French pressin içine 1 kişi için 15 gram kalın öğütülmüş kahveyi koyun. Ardından üzerine 300 ml sıcak su ekleyerek yaklaşık 4 dakika demlemeye bırakın. Demlenen filtre kahveyi french press ekipmanı yardımıyla süzerek kahve bardağınıza döküp hemen tüketmeye başlayabilirsiniz.

Filtre Kahvede Kullanılan Filtre Çeşitleri

Filtre kahve yaparken kullanılan filtre çeşitleri 3 farklı türe ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Metal filtre (French Press, American Press, Bodum Dripper, bazı filtre kahve makinaları)
  • Kağıt filtre (v60, Aeropress, Chemex, bazı filtre kahve makinaları)
  • Bez Filtre (Syphon)

şeklinde sıralanmaktadır. Bu filtrelerin kendi arasında en büyük farkı kahvenin lezzeti ve yoğunluğu üzerinde kendini belli etmektedir.

Filtre Kahve Filtrelerinin Fiyatları Ne Kadardır?

Filtre kahve filtrelerinin fiyatları da malzemenin kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kağıt filtre tek kullanımlık olduğu için uzun süreli kullanımda çok daha maliyetli olmaktadır. Bunun yanı sıra metal filtreler uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Filtre Kahve Enerji Verir Mi?

Filtre kahve enerji vermesi ile ünlü bir içecek türüdür. Özellikle sabahları enerjik olmayan ve uyanmakta zorluk çeken kişiler, güne filtre kahve ile başlamak istemektedir.

 

27Kasım
2022

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1