Kahve severlerin severek tükettikleri fakat özelliklerinin detaylı olarak bilinmediği Arabica ve Robusta kahve çekirdeği farkları yazımızın devamında yer almaktadır.

Şeker ve Lipit
İki kahve arasında en fazla öne çıkan farkların başında, şeker ve lipit oranları gelmektedir. Robusta kahve çekirdekleri, Arabica kahve çekirdeklerine nazaran neredeyse iki kat daha fazla konsantrasyonda şeker içermesinin yanında, yüzde 60 oranında daha fazla lipit içermektedir.

Tat
İki kahve çekirdeğinin aromasını da deneyenlerin fark edeceği farklılıklardan biri de şüphesiz ki kahvelerin tadıdır. Robusta kahvenin kafein oranının %2,7 ve Arabica’nın ise %1,5 olması, kahve çekirdekleri arasındaki tat farkının belirgin olmasındaki en önemli etkendir.

CGA Farklılığı
Kahve kalitesinin belirlenmesinde önemli rol oynayan CGA yani Klorojenik asit, Arabica, Robusta kahve çekirdeği farkları arasında yine belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. CGA oranı Arabica kahve çekirdeklerinde %5,5 ile %8 arasında değişirken, Robusta kahve çekirdeklerinin CGA oranı, %7 ile 10 arasındadır.

Bitkilerin Boyları
İki kahve çekirdeği arasındaki yapısal farklılıklar ise daha çok kahve çekirdeklerinin uzunluk farklılığında görülmektedir. Arabica kahve çekirdeği bitkisi Robusta’ya göre daha kısa olup, boyu 2,5 ile 4,5 metre arasında değişir. Robusta ise, 4,5 ile 6 metre arasında bitki boyuna sahiptir. Bu nedenle kahve çekirdeklerinin boyları da birbirinden farklıdır.

Yetişme Özellikleri
Robusta daha çok alçak kesimleri seven bir bitki iken, Arabica yüksek kesimlerde çok daha kaliteli şekilde yetişir.

İçim Sertliği
Tatlarından farklı olarak Robusta kahve çekirdekleri topraksı ve daha sert bir içime sahiptir. Arabica kahve çekirdekleri ise aromatik ve yüksek asiditeli özellikleri ile çok daha yumuşak bir tada sahiptir.

Üretim Hacimleri
Dünyada %70 oranında devasa bir üretime sahip olan Arabica kahve çekirdekleri, dolayısıyla en fazla üretilen kahve çekirdekleri olarak öne çıkmaktadır. Robusta kahve çekirdekleri ise dünyada üretilen kahve miktarının, ancak %30’luk kısmını karşılamaktadır.

Arabica kahve çekirdeklerinin anavatanı olarak Brezilya’yı söylemek mümkündür. Robusta ise daha çok Batı Afrika, Hindistan, Vietnam, Endonezya ve kısmen yine Brezilya’da üretilmektedir.

Fiyat Farklı
Robusta, Arabica kahve çekirdeği farkları arasındaki bir başka detay ise, kahve çekirdeklerinin fiyatıdır. Robusta çekirdekleri hem daha kolay yetiştirilmeleri ve hem de Arabica gibi daha sevilen tatları sunamaması nedeniyle, Arabica’dan daha ucuzdur.

Şekil Farklılığı
Arabica çekirdekleri daha oval bir görünüme sahip iken, Robusta çekirdekleri ise Arabica’ya göre daha yuvarlak yapıdaki kahve çekirdekleridir.

25Ekim
2021

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1